Genetik uyumluluğu kokuyla belirlemek mümkün mü? Mükemmel partnerinizi kokularına göre bulabilir misiniz?

Genetik, vücut kokusunu ve aroma algısını büyük ölçüde etkiler. Araştırmalar, genetik faktörlerin terimizde bakterileri çekebilen ve kokuya neden olabilen çeşitli bileşiklerin bileşimini etkilediğini göstermektedir. Newsbytesapp.com bunun hakkında yazıyor .

Duke Üniversitesi Tıp Merkezi ve Rockefeller Üniversitesi tarafından 2007 yılında yapılan bir araştırma, insan koku reseptörlerinden sorumlu olan OR7D4 geninin, androstenon ve androstenon gibi terde bulunan spesifik steroidlere nasıl tepki verdiğini inceledi. Çalışma, genin farklı versiyonlarına sahip kişilerin bu bileşiklere farklı tepkiler verdiğini, bunun da koku algısını etkilediğini buldu.

Evrim teorilerine göre kokulara olan ilgimiz, akraba evliliğini engellemeyi ve bağışıklık sistemi güçlü yavrular elde etmeyi amaçlayan bir adaptasyon olabilir. Araştırmalar ayrıca kadınların bilinçli bir tercih yapmasalar bile farklı genetik özelliklere sahip erkeklerin kokularını tercih ettiğini, bunun da genetik uyumluluğa işaret ettiğini gösteriyor. Çalışma aynı zamanda doğurganlığın en yüksek olduğu dönemde kadınların vücut kokusuna karşı daha duyarlı hale geldiğini ve bunun da partner seçimini etkileyebileceğini gösteriyor.

2012 yılında yapılan araştırmalar, doğurganlığın düşük ve yüksek olduğu günlerde erkeklerin kadınların hoş vücut kokularını tanıyabildiğini doğruluyor. Sonuçlar, erkeklerin genellikle yüksek doğurganlığa sahip örnekleri daha çekici bulduğunu ve bunları düşük doğurganlığa sahip örneklerden kolayca ayırt edebildiğini gösterdi. Bu, erkeklerin vücut kokusuna dayanarak yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini bilinçsizce anlayabildiğini ve potansiyel olarak çekiciliği ve cinsel davranışı etkileyebileceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x