Ev Sahipleri Dikkat, Kritik Tarih 1 Mart! Kira Geliri Vergisinde Sınır Bu Rakam

Mart ayıyla birlikte kira geliri elde edenlerin vergi beyannamesi vermeleri gerekiyor. 2023 yılı gelirlerinde 21 bin lira vergi istisnası uygulanacak. Milyonlarca vatandaş için gelir vergisi beyanname süreci 1 Mart’ta başlıyor.

Yeni Asır gazetesinden Faruk Erdem’in haberine göre, 2023 yılı içinde ev veya iş yerini kiraya vererek gelir elde edenler, bu geliri Mart ayının sonuna kadar Maliye’ye bildirmek zorundalar. Bildirimde bulunmayanlar, istisna hakkını kaybedebilir ve vergi cezasıyla karşılaşabilirler.

Daha önce vergi dairesine bizzat başvurarak matbu beyannameler doldurulurken, son dönemlerde “hazır beyanname” sistemiyle işlemler internet üzerinden kolayca yapılabiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriş yapıldığında hazır beyannameler görüntülenebiliyor.

Bu beyannameleri doldurarak işlemler otomatik olarak gerçekleştirilebiliyor. Sistem, gib.gov.tr adresine e-devlet şifresiyle giriş yapıldığında kullanılabilir. Beyanname verirken vergi matrahından bazı giderler düşülebiliyor ve bu şekilde vergi miktarı azaltılabiliyor. Zaten sistem, 2023 yılı gelirleri için 21 bin liralık bir istisna tutarı belirliyor.

Eğer geliriniz bu tutarın altındaysa beyanname vermeniz gerekmiyor. Ancak bu tutarın üstünde geliriniz varsa, gelirinizden 21 bin lira düşülerek kalan miktar üzerinden vergi hesaplanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x