TMMOB’dan eş zamanlı basın açıklaması: ‘Bu sistem artık kokuşmuş, dikiş tutmayan yamalı bir bohçaya dönmüştür’

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İnşaat Mühendisleri Odası (TMMOB), yaşanan yıkıcı depremlerin ardından tüm şubeleri ile eş zamanlı olarak Türkiye’de yeni bir yapı denetim düzeni başlığı altında sağlıklı bir denetim süreci adına yaptığı basın açıklamasında mevcut sisteme yönelik eleştiri ve önerilerde bulundu.

TMMOB Karaköy şubesinde gerçekleştirilen toplantıya İMO Yönetim Kurulu Başkanı Fusun Sümer, İMO Merkez 2. Başkanı Nusret Suna, Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Evren Korkmazer ve Yönetim kurulu üyesi Özer Or katıldı. Yapılan açıklamada ticarileşen denetim hizmetlerine, rekabetçi koşullara ve düşük ücretlerle çalışan yetkin meslek üyelerine dikkat çekildi.

‘KOKUŞMUŞ SİSTEM’

TMMOB olarak ortaya çıkan denetimsizliklere karşı bir suç duyurusunda bulunmayı düşünüyor musunuz‘ sorusuna, cevap veren Nusret Suna, ‘‘Bu sistem artık kokuşmuş, dikiş tutmayan yamalı bir bohçaya dönmüştür. Biz bağımsız bir proje denetim sistemi kurulmasını öneriyoruz. Denetimler yeterli değil. Gerekli takipleri alandan yapıyoruz. Önümüze her gün yüzlerce dosya geliyor.” sözleriyle mevcut yapı denetim düzeninin niteliksizliğine dikkat çekti.

17 maddelik bir öneri listesiyle şekillenen basın açıklamasında, öncelikle yetkin mühendislik vurgusu yapılırken, ‘1938 yılından bugüne değiştirilmemiş olan 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Kanunu’nun değiştirilmesi ve Meslek Odalarının kendi meslektaşlarını yetkinliklerine göre belgelendirme ve yetkilendirme hakkı getirilmesi’ de önerisi dile getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir